Aktuality

Námitky do správního řízení vedeného MŽP

15.11. 2023 v 10:00 bude v JUPITER CLUBU ve Velkém Meziříčí veřejné projednání(bez možnosti aby se jednotlivci mohli vyjádřit) ohledně správního řízení ve věci povolení průzkumných území naší lokality HORKA. Za zúčastněné obce podáme dvě námitky vůči vedenému správnímu řízení!

1) Námitka na porušování Aahurské úmluvy z důvodu vyloučení veřejnosti z vedeného správního řízení.
Pro Českou republiku vstoupila Aahurská úmluva v platnost dne 4. 10. 2004 Aarhuská úmluva byla sjednána za účelem podpory zpřístupňování informací o životním prostředí veřejnosti, vytváření podmínek pro aktivní účast veřejnosti v rozhodovacích procesech týkajících se životního prostředí a zajištění právní ochrany v záležitostech životního prostředí. V mezinárodním kontextu je považována za jeden z nejvýznamnějších dokumentů své doby - je charakterizována jako kvalitativní předěl v komunikaci mezi státní správou a občany, jako nástroj k prohloubení demokracie a k prosazení lidských práv a svobod.

2) Námitka možné podjatosti kvůli spolupráci ČGS se SÚRAO.
Podjatost MŽP v tomto řízení vyvozujeme z toho, že žádost SÚRAO o povolení průzkumů podaná na MŽP obsahuje i logo ČGS. Tuto spolupráci dokazuje i uzavřená smlouva o horizontální spolupráci mezi SÚRAO a ČGS v hodnotě až 60mil / lokalita.
A právě tato geologická společnost je zřizovaná a financovaná MŽP.
MŽP má zajistit spravedlivý a rovnoprávný proces mezi účastníky řízení.

Celý článek

Ministerstvo životního prostředí nařizuje ústní jednání kvůli PÚZZZK HORKA

Nařízení ústního jednání v řízení o stanovení průzkumného území pro zvláštní zásahy do zemské kůry na lokalitě „Horka“

Ministerstvo životního prostředí nařizuje ústní jednání, neboť to považuje za nezbytné pro splnění účelu řízení a uplatnění práv jeho účastníků. Na žádost právního zástupce dotčených obcí bude toto ústní jednání veřejné.
Ústní jednání se bude konat dne 15. listopadu 2023 od 10:00 hod. v kinosále Kino Jupiter club, Náměstí 17/19, 594 01 Velké Meziříčí.

MZP_Narizeni_jednani_15.11.2023_PUZZZK_081123.pdf

Celý článek

Policie varuje před podvody

Policisté zachránili ženě její úspory

Falešní bankéři se snažili ženu obrat o peníze, pomohli jí všímaví policisté

VYSOČINA – Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina opětovně varují veřejnost a vyzývají k velké obezřetnosti. Jde o případy, kdy jsou lidé telefonicky kontaktováni údajným pracovníkem banky pod legendou, že mají napadený účet nebo že někdo zneužil jejich osobní údaje a chce si na ně uzavřít úvěr. Jde však o podvodné telefonáty, které mají v lidech vyvolat strach a paniku s cílem donutit je převést svoje peníze na účet pachatelů nebo je vložit do bankomatu „třetí generace.“ Lidé, kteří těmto podvodníkům uvěří, o své peníze přicházejí. A nejedná se přitom o malé částky, ale o částky v řádech stovek tisíc korun.

Případ podle velice podobného scénáře se odehrál v úterý. Neznámý pachatel telefonicky kontaktoval ženu z Vysočiny. Tentokrát telefonovala žena a představila se jako pracovnice banky s tím, že volá kvůli spotřebitelskému úvěru, který si poškozená měla chtít sjednat v jejich bance. Když jí poškozená odvětila, že si žádný úvěr nesjednávala, podvodnice ji spojila s údajným bezpečnostním oddělením banky. Další žena – také podvodnice - sdělila, že došlo pravděpodobně ke zneužití občanského průkazu. Poté se dohodli, že druhý den dopoledne ji bude banka opět kontaktovat a domluví se na dalším postupu. Ve středu ráno skutečně zavolali – česky hovořící muž se představil jako pracovník banky a poškozenou přesvědčil, že musí vybrat veškerou finanční hotovost, kterou má na svých účtech a tuto následně vložit na tzv. zrcadlový účet, který on založí u banky. Žena si vybrala ze svých účtů 380 000 korun, následně podle dalších instrukcí od bankéře odjela k bitcoinmatu do Jihlavy, kam chtěla peníze pomocí obdržených QR kódů vložit. Velkým štěstím bylo, že kolem právě procházeli dva policisté v civilu, kteří si ženy všimli a před uskutečněním vkladů ji oslovili a od dalšího jednání odradili, čímž její peníze zachránili.

Tyto případy řešíme v posledních dnech téměř denně. Podvod pod legendou napadení účtu může začínat několika způsoby. Před několika dny jsme na Vysočině řešili případ, kdy žena přišla o částku 700 000 korun. Všechno začalo telefonátem. Ženě se ozval údajný bezpečnostní pracovník banky a sdělil jí, že si sjednala úvěr ve výši 350 000 korun a zřejmě došlo ke zneužití jejích osobních údajů. Podvodník ji přesvědčil, že musí ze svého účtu vybrat peníze, protože jinak dojde k jejich zneužití. Ženu pak podrobně instruoval, aby vybrané peníze vložila na bezpečné místo do tzv. bitcoinmatu, a to na základě QR kódu, který jí pachatel ženě zaslal. Poté ženu pachatel přesvědčil, že si musí ještě sjednat půjčku ve výši 350 000 korun, aby nepřišla o vložené peníze. Podle stejného scénáře ji pak instruoval, aby vybranou hotovost opět na základě zaslaného QR kódu vložila do stejného bitcoinmatu. Žena podvodníkovi naletěla a o své peníze bohužel přišla.

„Všechny telefonáty údajných bezpečnostních pracovníků banky vždy směřují k jedinému - sdělit poškozenému informaci, že jeho účet je napaden a hrozí odcizení finančních prostředků z účtu. Obsahem telefonátu může být také sdělení, že někdo zneužil osobní údaje a doklady poškozeného a někdo neznámý si právě vyřizuje půjčku, kterou bude potom muset poškozený platit. Tyto informace sděluje pachatel, který se vždy vydává za autoritu, u které je reálné, že takové sdělení může provádět. Představuje se jako pracovní banky, ministerstva financí, policista nebo v různých kombinacích mohou postupně zavolat všichni,“ varuje mjr. Mgr. Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že lidé musí být opatrní a nelze se spolehnout ani na zobrazované číslo, které může skutečně vypadat jako telefonní číslo instituce, za kterou podvodník vystupuje. Jedná se o metodu, kdy pachatel za pomoci speciálního softwaru dokáže překrýt své skutečné číslo, číslem jiným, které se zobrazuje na přístroji poškozenému. Proto doporučujeme, takový hovor co nejrychleji ukončit a na pokyny v žádném případě nereagovat.

Celý článek

Kompostéry pro domácnosti

Z provozních důvodů započneme s rozvozem kompostérů do domácností až 18. 10. 2023

Ve středu 4.10. byly do obce navezeny kompostéry, které započneme v příštím týdnu rozvážet občanům do domácností, které o to projevily zájem(výzvy byly opakovaně na webu, facebooku, obecním zpravodaji). Uvádíme zde pár parametrů a videonávod, jak kompostér sestavit(v podstatě jen secvaknout). Spolu s kompostérem dostanete zápůjční protokol, který nám prosím po vyplnění a podpisu vraťte do schránky na obecní úřad.

Pokud jste se doposud a v minulosti nepřihlásili o kompostér, zavolejte na obec.

 

Celý článek

Obec Rudíkov

Rudíkov 318
doručovací adresa Rudíkov 2
675 05 Rudíkov

Úřední hodiny:
Pondělí a Středa
8:00 - 12:00, 13:00 - 17:00

ID datové schránky: 9xsbbmp
Číslo bankovního účtu: 1522535349/0800
ou.rudikov@rudikov.cz